Expert in study
alarm
Ask
Math
Contini

Pls solve it I can not understand it

answers: 1
Register to add an answer
The time for answering the question is over
296 cents Lyudmila
Answer:

Answer:

Rupees 75 is the cost of 3 ice-creams

Step-by-step explanation:

The cost of 5 ice-creams is rupees 125.

The cost of 1 ice-cream is rupees(125/5) = rupees 25.

Therefore, the cost of 3 ice-creams is rupees(25x3) = rupees 75.

PLZ MARK ME AS THE BRAINLIEST.

95
Lyudmila
For answers need to register.
Contacts
mail@expertinstudy.com
Feedback
Expert in study
About us
For new users
For new experts
Terms and Conditions